Strona główna
Serdecznie witamy! break

Zapobieganie wszawicy


Razem można więcej

 

- wspólna akcja

profilaktyki i zwalczania wszawicy skierowana

do rodziców i przedszkola


Stanowisko Departamentu matki i Dziecka w Ministerstwie Zdrowia
w sprawie zapobiegania i zwalczania wszawicy u dzieci

 

1. W sytuacji zauważenia gnid lub wszy we włosach dziecka należy zastosować

dostępne w aptekach preparaty, które skutecznie likwidują pasożyty i ich jaja.

2. W sytuacji wystąpienia wszawicy u dziecka, kuracji powinni poddać się wszyscy domownicy. Codzienne, częste czesanie gęstym grzebieniem lub szczotką, związywanie włosów w sytuacjach narażenia na bliski kontakt
z innymi osobami, częste mycie włosów, przestrzeganie zasad higieny (własne szczotki, grzebienie, spinki, gumki) – utrudniają zagnieżdżenie się pasożytów.

3. Częste mycie i kontrolowanie głowy dziecka pozwala szybko zauważyć zakażenie.

4. Szampony i inne produkty „przeciw wszom” nie zabezpieczają przed zakażeniem i nie powinny być stosowane jedynie jako środek zapobiegawczy. Zgodnie z instrukcją zamieszczoną na opakowaniach tych produktów, zaleca się powtarzanie kuracji w odstępie kilku dni ( mniej więcej 7 – 10 dni ), w celu zabicia larw. Do kuracji trzeba użyć grzebienia o bardzo gęstych zębach. Usunięcie gnid jest niezbędne ale i bardzo trudne, dlatego zaleca się ich pojedyncze ściąganie z włosów lub obcięcie włosów.

5. Grzebienie i szczotki należy myć w ciepłej wodzie z dodatkiem szamponu przeciw wszom i moczyć w wodzie około godziny. Ubrania prać w pralce w temperaturze 60 ° (temp. powyżej 53,5 zabija wszy i ich jaja). Prześcieradła, poszewki na poduszki, pościele, ręczniki i odzież należy wyprasować gorącym żelazkiem.

6. Podstawową zasadą profilaktyki wszawicy jest stała, systematyczna kontrolaczystości skóry głowy i włosów dokonywana przez rodziców i natychmiastowa likwidacja gnid i wszy w przypadku ich zauważenia.

7. Rodzice powinni uczciwie poinformować rodziców innych dzieci z którymi miało kontakt. Pomoże to w likwidacji ogniska wszawicy i w efekcie – zapobiegnie się nawracającemu wzajemnemu zakażaniu dzieci.

8. W sytuacji stwierdzenia nieskuteczności zalecanych działań (trzykrotne odsyłanie tego samego dziecka ), nauczyciel, zawiadamia o tym dyrektora przedszkola w celu podjęcia bardziej radykalnych kroków ( zawiadomienie ośrodka pomocy społecznej o konieczności wzmożenia nadzoru nad realizacją funkcji opiekuńczych przez rodziców dziecka oraz udzielenia rodzinie potrzebnego wsparcia).



Wszawica jest chorobą zakaźną wywoływaną przez pasożyta – wesz głowową. Wszy głowowe mają długość 2-3 mm i są sześcionożnymi insektami bez skrzydeł, które żerują na włosach, blisko skóry głowy. Jaja przyczepione są do nasady włosa. Jaja oraz puste skorupki po wykluciu to gnidy. Wszy ssą krew, a ich ukąszenie powoduje swędzenie.

Wszawica przenoszona jest przez wspólnie używane przedmioty:

szczotki, spinki, grzebienie, ubrania, nakrycia głowy, pluszowe zabawki, pościel, koce, poduszki i materace

Jak zapobiegać:

• systematycznie sprawdzać włosy dziecka,

• zadbać, żeby dziecko nie pożyczało czapek, spinek, grzebieni, szczotek,

• upinać i zaplatać długie włosy dzieciom (zmniejsza ryzyko dostania się wszy do skóry głowy).

Czego nie należy robić:

• nie należy profilaktycznie stosować leków przeciwko wszawicy (skóra uodparnia się na działanie leków; składniki leków są toksyczne).

• nie wolno stosować u ludzi preparatów przeznaczonych dla zwierząt,

• nie wolno piętnować dziecka i jego rodziny.

W przypadku stwierdzenia u dziecka wszawicy należy zgłosić ten fakt w placówce nauczania i wychowania, do której dziecko uczęszcza

Jak rozpoznać wszawicę głowy?

przy dobrym świetle obejrzeć  włosy, rozczesując gęstym grzebieniem, głowę najlepiej pochylić nad białym ręcznikiem, umywalką lub wanną, skóra głowy jest zaczerwieniona i swędzi, szczególnie przy linii włosów i za uszami, widoczne są gnidy: małe owalne i szarobiałe, - przyklejone są blisko nasady - włosów, nie dają się wytrząsnąć, oddzielić palcami, mogą występować ranki w wyniku drapania.

 

 

Leczenie wszawicy:

należy skontaktować się z pielęgniarką szkolną, lekarzem rodzinnym lub farmaceutą w aptece, którzy pomogą dokonać wyboru skutecznego środka do zwalczania choroby,

w przypadku stosowania preparatów do zwalczania wszy należy ściśle stosować się do zaleceń zawartych w załączonej ulotce,

w tym do zaleceń dotyczących powtarzania zabiegów,

należy leczyć w tym samym momencie wszystkie zarażone osoby, które kontaktowały się z chorym (w tym rodzina pacjenta),

należy używać preparatów leczniczych i stosować środki mechaniczne (specjalne, bardzo gęste grzebienie),

kuracje należy powtarzać po upływie około tygodnia od czasu jej podjęcia,

bezwzględnie należy przestrzegać zaleceń, co do sposobu użycia środków farmakologicznych,

dzieci, u których została stwierdzona wszawica, nie powinny uczęszczać do przedszkola czy szkoły do czasu zlikwidowania insektów, aby nie zarazić innych dzieci.

Postępowanie z rzeczami osobistymi od chwili wykrycia wszawicy:

szczotki, spinki, grzebienie – wygotować lub zniszczyć,

ubrania, nakrycia głowy i pluszowe zabawki, pościel, koce – wyprać w temperaturze co najmniej 60*C lub chemicznie, wyprasować żelazkiem z parą wodną 200*C, szczególnie przy szwach,

odkurzyć podłogę i meble,

poduszki i materace – można spryskać preparatem owadobójczym i szczelnie zamknąć na 14 dni w foliowym worku.

 

 


 

Wybranie galerii nie powiodło się!
Unknown column 'Id_grupy' in 'where clause'