Strona główna
Serdecznie witamy! break

Dokładne mycie rąk chroni przed chorobami


Bakterie na skórze

Na każdym centymetrze kwadratowym skóry dłoni może żyć nawet do 5 mln komórek bakterii. Na szczęście, większość z nich to fizjologiczna mikroflora skóry. Ale są też drobnoustroje groźne, które przedostały się tam po zetknięciu ręki z zanieczyszczoną powierzchnią (klamka, banknot, poręcz). Te drobnoustroje to bomba bakteryjna, którą rozbroić może tylko mycie rąk.

Mycie rąk

Każdego dnia, w każdym miejscu narażeni jesteśmy na kontakt z chorobotwórczymi drobnoustrojami, które są w powietrzu i na różnych powierzchniach. Jak wykazały badania, mycie rąk wodą z mydłem przez 15 sekund redukuje liczbę bakterii o około 90%. Kolejne 15 sekund usuwa całkowicie drobnoustroje, które mogą być przyczyną chorób. Większość z nas niestety myje ręce przez 5 sekund. Sama woda nie wystarczy, zawsze należy użyć mydła, aby uzyskać właściwy skutek.

 

Oto krótki eksperyment obrazujący, że dokładne mycie rąk jest bardzo ważne:

https://www.youtube.com/watch?v=xigR1P3mZcM

 

Dlaczego trzeba myć ręce?

Mycie rąk to prosty i skuteczny sposób by zatrzymać rozprzestrzenianie się zakażeń, niestety często jest bagatelizowany. A przede wszystkim mycie rąk pozwala usunąć z powierzchni rąk m.in. bakterie, wirusy czy grzyby odpowiadające za cały szereg groźnych chorób, jak choćby salmonellę czy grypę. Do „chorób brudnych rąk” zalicza się także biegunki, zatrucia pokarmowe i wirusowe zapalenie wątroby typu A.

Źródła:

1. www.gov.pl

2. www.medonet.pl

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Galerie zdjęć w trakcie przygotowywania. Zapraszamy wkrótce!

« Powrót

Przedszkole nr 1 w Złotowie

ul. Grochowskiego 14, 77-400 Złotów
NIP: 767-169-88-76
tel. +48 67 263 3358
E-mail: p1@przedszkola-zlotow.pl